Založ si blog

Matovičovo „konečné riešenie“

MATOVIČOVO „KONEČNÉ RIEŠENIE“

Matovič navrhuje celoplošné antigénové testovanie ako rozhodujúci inštrument pre vysporiadanie sa s koronovskou otázkou. Odhliadnime od toho, že krátke cesty zvyknú viesť do pekla, aj od toho, že tzv. konečných riešení pozná história viacero a nakoniec, buď neboli konečné alebo skončili tragicky. Pokúsme sa k téme pristúpiť konštruktívne a pragmaticky.

Predstavme si, že za cenu obrovského úsilia a kvanta mravčej práce, za účasti desiatok tisíc ľudí v teréne a za náklady vysoko presahujúce 100 milión eur, sa podarí zrealizovať prvé kolo celoplošného testovania, a to dokonca so 100%-nou účasťou, vrátane kotlebovcov. (Matovič nebude mať dôvod na odstúpenie, svet nebude tlieskať, ale bude vyčkávať).

Výsledkom prvého kola plošného testovania bude menovitá identifikácia aktívnych roznášačov Covidu-19, ktorých bude, pri zohľadnení štatistík z doterajších testovaní, možno 50 tisíc. Za hlasného potlesku vládnych pritakávačov pôjdu do karantény, aj s rodinnými príslušníkmi. Spolu sa v karanténe ocitne cca 200 tisíc ľudí. V jednej karantenizovanej domácnosti sa ocitnú aj zdraví, aj bezpríznakoví, aj aktívni roznášači. Každému súdnemu človeku musia začať blikať kontrolky.

Ale opäť si predstavme, že to všetko bude fungovať, karantenizovaných niekoľko desiatok tisíc domácností bude zodpovedne žiť za zatvorenými dverami, budú mať zabezpečené dodávky potravín, aj naliehavú lekársku starostlivosť.

O týždeň príde druhé kolo celoplošného antigénového testovania. Z dôvodu karantény sa ho nebude môcť zúčastniť 200 tisíc ľudí z karantenizovaných domácností. Je veľmi pravdepodobné, že, aj ako následok extrémnej mobility obyvateľstva v rámci prvého kola celoplošného testovania, sa v druhom kole zistí nových 50 tisíc aktívnych roznášačov Covidu-19. Do karantény poputuje ďalších 200 tisíc ľudí. V spoločnej domácnosti aj tí zdraví, aj tí bezpríznakoví, aj aktívni roznášači.

V istom čase sa teda v karanténe bude nachádzať spolu cca 400 tisíc ľudí,  v desiatkach tisíc domácností. Domáce väzenie budú títo ľudia môcť opustiť jedine na základe negatívneho štandardného testu na Covid-19, alebo v sanitke, alebo v rakve. Zvládnutie obsluhy takého počtu karantenizovaných domácností a osôb je len ťažko predstaviteľné. Rovnako je ťažké predvídať dopady na hospodárstvo Slovenska.

Netreba však zabudnúť, že stále zostane obrovský balík temnej hmoty. Je to 5 miliónov občanov, ktorí prejdú oboma kolami antigénových testov bez straty kvetinky, ale ich stav sa bude vyvíjať v čase a priestore. Je predsa úplne reálne predpokladať, že sitom celoplošného testovania prejdú  tisícky anonymných nakazených  ľudí bez príznakov, u ktorých sa Covid-19 rozvinie do aktívnej formy až dodatočne a stanú sa novými skrytými roznášačmi. Zimné mesiace tomu budú nahrávať, vrátane možnej epidémie chrípky. Je teda veľmi pravdepodobné, že sa koleso otočí a dostaneme sa na začiatok. A potom sa spoločnosť vráti k podstate, k jedinému priechodnému riešeniu, ktoré predstavujú rúška, odstupy, hygiena a priebežné testovanie všetkými možnými prostriedkami – štandardné testy, rýchlotesty, aj teplomery. 

Svet sa pousmeje nad experimentom v slovenskej klietke, občania zahromžia (voľby budú až v roku 2023), peniaze a energia budú v lufte. A čo urobí Matovič? Poškriabe sa za uchom. Alebo, že by v rámci konečného riešenia abdikoval?

STÍHAČKY, VLAKY A ČI DETI?

23.09.2019

Národná rada schválila razantné zvýšenie rodičovských príspevkov. Je to najlepšie opatrenie, aké parlament za štyri roky svojho fungovania prijal, pretože je smerované na podporu mladých rodín s malými deťmi. Možno mu vytknúť len dve veci – že prichádza až na konci funkčného obdobia vlády a parlamentu, a že problémy mladých rodín s deťmi rieši len vo [...]

Zemiaky nad zlato

20.09.2019

Chorvátske denníky priniesli alarmujúcu správu – dovozcovia chcú zasypať Chorvátsko starými zemiakmi z Nemecka. Nemci chcú vyprázdniť svoje sklady od starých zemiakov, aby ich mohli naplniť zemiakmi z novej úrody. Do Chorvátska ich dovozcovia dovezú za 1,50 kuna za kilogram, ale v obchodoch sa majú predávať najmenej za 3,99 kuna za kilo. Nízke dovozné ceny zároveň [...]

Buďme hrdí na ozbrojený odpor slovenského národa proti fašizmu

22.08.2019

Značná časť mladej generácie na Slovensku nemá ani len elementárne vedomosti z modernej histórie. Myslí si, že Európu v 2. svetovej vojne oslobodili Američania, že Slovenské národné povstanie bolo pučom proti Tisovmu štátu a že holokaust je výmysel, lebo ho na vlastnej koži nezažili. Pokladáme preto za potrebné pripomínať si míľniky slovenskej histórie. Hitlerovský [...]

Michael Flynn / Steve Bannon / Donald Trump /

Trump udelil milosť svojmu bývalému poradcovi a hlavnému stratégovi Bannonovi

20.01.2021 07:20

Bannon čelil obvineniu z podvodu v súvislosti so zbierkou na stavbu múru na hranici s Mexikom. Nejde však o konečné rozhodnutie, kým Trump nepodpíše príslušné dokumenty.

Bangkok, Thajsko, protesty, demonštrácie

Ženu za urážku thajskej monarchie odsúdili na viac ako 43 rokov väzenia

20.01.2021 06:19

Súd žene pôvodne udelil až 87-ročný trest odňatia slobody. Neskôr jej ho však znížil o polovicu, pretože sa k činom priznala.

Virus Outbreak Missouri

ONLINE: Koronavírus v USA zabil viac ako 400-tisíc ľudí

20.01.2021 06:00, aktualizované: 07:31

Donald Trump odovzdáva Joeovi Bidenovi Spojené štáty s počtom mŕtvych s COVIDOM-19 väčším ako 400-tisíc.

US Election View From Asia

Trump (ne)nastavil Rusku a Číne pravidlá. Čo zmení Biden?

20.01.2021 06:00

Súperenie veľmocí. V strategickej oblasti je to jedno z hlavných dedičstiev odchádzajúcej vlády prezidenta Donalda Trumpa. S čím príde Joe Biden?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 22332x
Priemerná čítanosť článkov: 2481x

Autor blogu

Kategórie