Založ si blog

Matovičova matematika – šialenstvo a či racio?

V reakcii na Sulíkove a Remišovej požiadavky, ktoré jednosmerne tlačili Matoviča k demisii, bola jeho odpoveď pre mnohých prekvapením. Pre iných zase potvrdením Matovičovho šialenstva. Je Matovičova matematika naozaj taká prekvapujúca, šialená, a či nebodaj racionálna?

Matovič v nedeľňajšom večernom vystúpení prijal hodenú rukavicu a vyjadril sa, že bude rešpektovať demisiu Sulíka, aj Kolíkovej, ktorí sa verejne vyjadrili, že byť v jednej vláde s Matovičom ako premiérom je nemysliteľné. Zároveň požiadal o výmenu Cigánikovej, s ktorou sa dostal do priamej konfrontácie, na poste predsedníčky výboru NR SR pre zdravotníctvo a o odchod Šeligu z pozície podpredsedu parlamentu, ktorý taktiež mal problém s Matovičom vo funkcii premiéra.

Mohlo by sa zdať, že matematika istého odchodu štyroch ústavných činiteľov reprezentujúcich strany SaS a Za ľudí za následnú, a teda neistú abdikáciu premiéra Matoviča je šialená a nepriechodná. Ale je to naozaj tak? Aké tromfy má v rukách Matovič a jeho strana Oľano?

V prvom rade, Oľano získalo v Národnej rade 50 poslaneckých kresiel. Spolu s hnutím Sme rodina, ktoré doposiaľ stálo na strane Matoviča, majú k dispozícii  70 mandátov. To znamená, že zostávajúca časť vládnej koalície, SaS a Za ľudí, nedokáže odvolať Matoviča z kresla predsedu vlády, ani vyjadriť vláde nedôveru. To by dokázali jedine spojením s časťou opozičných poslancov, pre ktorých však doposiaľ nemali iné označenie ako oligarchomafiáni a fašisti. Podstatné je, či poslanecké kluby Oľano a Sme rodina zostanú pevné. Ak áno, Matovič nemusí pristúpiť k vlastnej demisii a môže vládnuť ako šéf menšinovej vlády. Aj menšinová vláda má v rukách množstvo tromfov, množstvo dôležitých originálnych rozhodnutí, ktoré sú v jej kompetencii. Tým môže vláda ovplyvniť politické rozhodovanie a postoje poslancov strán SaS a Oľano, získať časť z nich pri snahe presadiť v aj parlamente niektoré svoje návrhy.

Matovič čaká ako skúsený hráč pokru. Podanie demisie je úplne posledným, ak nie vylúčeným krokom, ktorý urobí. Keby podal demisiu, dal by tromfy do rúk prezidentky Čaputovej. Na politickej šachovnici by sa stal pešiakom. Dámou s kompetenciami rozhodovať o budúcej vláde by sa stala Čaputová. To je pre neho absolútne neprijateľné. Úvahy o ministerskom poste po jeho prípadnej demisii sú len mimikry. Matovič dobre vie, že v prípade demisie by sa už do novej vlády nedostal. Ani ako vrátnik.

Čas hrá pre Matoviča. Postupujúca vakcinácia občanov, pokračujúci mimoriadny stav spojený s reštrikciami, silnejúce slnečné lúče, to všetko sľubuje, že pandémia Covidu19 bude slabnúť a Slovensko sa opäť zaradí medzi úspešné krajiny v boji s touto krízou. Slávu zožne Matovič, nie niekto druhý. Balíky peňazí z eurofondov sú taktiež silným stimulom pre zotrvanie vo vláde, minúť treba aj značnú časť nakúpených AG testov, čo treba dohliadnuť. To je racio Matovičovej matematiky. Bude to hra absolútne na doraz!

Rekonštrukcia vlády a la Matovič

29.03.2021

Rekonštrukcia vlády a la Matovič (Malá divadelná forma o dvoch dejstvách) Dejstvo prvé (Obsadenie: Čaputová, Heger) HEGER: Dobrý deň pani prezidentka. Mám predbežný súhlas vládnej koalície uchádzať sa o kreslo predsedu vlády. Vymením Matoviča, ktorý sa stane ministrom financií. ČAPUTOVÁ: Dobrý deň pán Heger. To je fajn, ale zatiaľ tu nemám oznámenie Matoviča [...]

Ivermectin aj pre Matovča

15.03.2021

Miera mortality na koronavírus je v Afrike 1 mŕtvy na 12 tisíc obyvateľov. India vykazuje 1 mŕtveho na vyše 8 tisíc obyvateľov. Slovensko má 1 mŕtveho na niečo cez 600 obyvateľov, v USA je to jeden mŕtvy na 570 obyvateľov, v Nemecku jeden mŕtvy na 1100 obyvateľov. Vyspelé krajiny vykazujú v priemere viac ako desaťnásobok mŕtvych oproti spomenutým krajinám tretieho sveta. [...]

Smrteľné hriechy Matovičovej vlády

05.03.2021

Slovensko sa už dlhodobejšie šokujúco drží na špici miery úmrtnosti na Covid19 spomedzi krajín celého sveta. Premiér Matovič stihol z tejto situácie obviniť predošlú vládu, nezodpovedných obyčajných ľudí, ale aj členov svojej vlastnej vlády. Na najväčšieho vinníka prebiehajúcej tragédie príznačne poukázať zabudol, pretože by si pravdepodobne vypichol oko. [...]

prezidentka Tupý vražda uctenie pamiatka

Okolie miesta, kde zavraždili Daniela Tupého, zrevitalizujú za takmer 450-tisíc eur

13.05.2021 16:38

Pamätník obetiam extrémizmu obkolesuje neupravená asfaltová plocha, často obklopená parkujúcimi autami.

Polícia / NAKA /

Tri výpovede za tri dni. NAKA prichádza o šéfov

13.05.2021 16:21

K 15. máju podobne ako Branislav Zurian končí aj riaditeľ odboru Bratislava NAKA.

Čaputová

Ústavný súd už má podanie Čaputovej k referendu. Na verdikt má 60 dní

13.05.2021 16:13

Petíciu podporilo viac ako 585 000 ľudí.

krpeľany

Ľudstvo od 13. mája žije na ekologický dlh

13.05.2021 16:03

Pre porovnanie v roku 2000 na ekologický dlh začali ľudia žiť od 23. septembra.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 35981x
Priemerná čítanosť článkov: 2768x

Autor blogu

Kategórie