Založ si blog

Privezie sa ďalšia kríza na automobile?

Krízy sa v kapitalistickom svete objavujú cyklicky, po roku 1970 prakticky každých desať rokov. V roku 1988 to bola kríza vyvolaná ropným šokom, v roku 1998 finančným kolapsom na ruských trhoch, v roku 2008 to bola kríza vyvolaná pádom hypotekárnych úverov v USA. Čaká sa, čo bude dôvodom ďalšej krízy vo svete, ktorý sa vyznačuje biliónmi verejných dlhov, ale i dlhov obyvateľstva, a tiež značnou mierou nadspotreby vyvolanej uvoľnením obrovskej masy peňazí centrálnymi bankami. To umožňuje veľa vyrábať, predávať a spotrebúvať, čo však nejde donekonečna. Svetové hospodárstvo nie je perpetum mobile. Objavujú sa prvé signály spomalenia ekonomického rastu. Čína minulý rok rástla najpomalšie za ostatných 30 rokov, svoje prognózy rastu ide korigovať smerom dolu aj najsilnejšia európska ekonomika, Nemecko. Ak spomalí Nemecko, spomalí aj Slovensko. Čo všetko sa na uvedené spomalenie nabalí, je otvorené. Nesporne, opatrenia nadnárodných automobilových spoločností, ktoré sa netýkajú len fabrík na Slovensku niečo naznačujú. Majú však aj iný rozmer, ktorý súvisí s novými technológiami.
A všetko nasvedčuje, že tomu tak môže byť. Členské štáty EÚ sa minulý rok dohodli, že do roku 2030 znížia emisie kysličníka uhličitého o 35 % v porovnaní s rokom 2020. Tieto ciele sa dajú dosiahnuť len tým, že sa podstatne zvýši výroba elektromobilov. Produkcia elektrických áut je však menej náročná na pracovnú silu, nie je potrebné vyrábať náročné spaľovacie motory, prevodovky a ďalšie komponenty. To sa samozrejme v priebehu času odrazí aj na počte kmeňových zamestnancov automobilových firiem. Napr. vo Volkswagene by to mohlo viesť až ku zrušeniu štvrtiny pracovných miest v priebehu 10 rokov. Naša vláda však nemyslí na zadné kolieska. Neutíchajúca jednostranná podpora automobilového priemyslu vrátane dovozu pracovníkov zo zahraničia sa môže stať pre Slovensko v krátkej dobe gordickým uzlom.
Dvere pre výrobu automobilov na Slovensku otvorila Mečiarova vláda a v roku 1998 už produkcia v bratislavskom VW dosiahla 200 tisíc áut ročne. Výroba áut bola zaradená medzi rozvojové priority a v rámci štátnej pomoci boli poskytované časove obmedzené daňové prázdniny. Ten istý model sa vzťahoval aj na podporu rozvoja elektrotechnickej produkcie. Na rozdiel od súčasnosti štát vtedy zahraničným investorom neposkytoval žiadne priame finančné plnenie. Zároveň, v rokoch 1994-98 bola uplatňovaná znížená sadzba DPH vo výške 5 % na ubytovacie a stravovacie služby v záujme podpory cestovného ruchu. Bolo to podstatne lepšie a transparentnejšie riešenie, než dnešné komplikované a nefunkčné poukážky na podporu cestovného ruchu. Poľnohospodárstvo bolo taktiež súčasťou rozvojových priorít štátu a malo otvorený prístup k finančným zdrojom. Podiel domácich potravín v spomínanom období v obchodoch dosahoval 80 %, na rozdiel od súčasných necelých 40 %. Tým sa zabezpečovali predpoklady pre podstatne vyváženejší ekonomický rast ako je tomu v súčasnosti. Mnohé prístupy by sa dali úspešne využiť i dnes.

Matovičovo „konečné riešenie“

18.10.2020

MATOVIČOVO „KONEČNÉ RIEŠENIE“ Matovič navrhuje celoplošné antigénové testovanie ako rozhodujúci inštrument pre vysporiadanie sa s koronovskou otázkou. Odhliadnime od toho, že krátke cesty zvyknú viesť do pekla, aj od toho, že tzv. konečných riešení pozná história viacero a nakoniec, buď neboli konečné alebo skončili tragicky. Pokúsme sa k téme pristúpiť [...]

STÍHAČKY, VLAKY A ČI DETI?

23.09.2019

Národná rada schválila razantné zvýšenie rodičovských príspevkov. Je to najlepšie opatrenie, aké parlament za štyri roky svojho fungovania prijal, pretože je smerované na podporu mladých rodín s malými deťmi. Možno mu vytknúť len dve veci – že prichádza až na konci funkčného obdobia vlády a parlamentu, a že problémy mladých rodín s deťmi rieši len vo [...]

Zemiaky nad zlato

20.09.2019

Chorvátske denníky priniesli alarmujúcu správu – dovozcovia chcú zasypať Chorvátsko starými zemiakmi z Nemecka. Nemci chcú vyprázdniť svoje sklady od starých zemiakov, aby ich mohli naplniť zemiakmi z novej úrody. Do Chorvátska ich dovozcovia dovezú za 1,50 kuna za kilogram, ale v obchodoch sa majú predávať najmenej za 3,99 kuna za kilo. Nízke dovozné ceny zároveň [...]

Eduard Chmelár

Chmelár s Blahom sú na akadémii nadbytoční

20.01.2021 07:41

Normalizácia a útok na intelektuálov alebo precenenie vlastnej dôležitosti? Chmelár a Blaha na Akadémii Policajného zboru skončili.

Michael Flynn / Steve Bannon / Donald Trump /

Trump udelil milosť svojmu bývalému poradcovi a hlavnému stratégovi Bannonovi

20.01.2021 07:20

Nejde však o konečné rozhodnutie, kým Trump nepodpíše príslušné dokumenty. Bannon čelil obvineniu z podvodu v súvislosti so zbierkou na stavbu múru na hranici s Mexikom.

Bangkok, Thajsko, protesty, demonštrácie

Ženu za urážku thajskej monarchie odsúdili na viac ako 43 rokov väzenia

20.01.2021 06:19

Súd žene pôvodne udelil až 87-ročný trest odňatia slobody. Neskôr jej ho však znížil o polovicu, pretože sa k činom priznala.

Virus Outbreak Missouri

ONLINE: Koronavírus v USA zabil viac ako 400-tisíc ľudí

20.01.2021 06:00, aktualizované: 07:31

Donald Trump odovzdáva Joeovi Bidenovi Spojené štáty s počtom mŕtvych s Covidom-19 väčším ako 400-tisíc.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 22334x
Priemerná čítanosť článkov: 2482x

Autor blogu

Kategórie