Založ si blog

Vysoké ceny energií – zrkadlo Dzurindovej privatizácie

Vysoké ceny energií na Slovensku sú odrazom Dzurindovej privatizácie energetiky a plynárenstva po roku 2000, po odchode Mečiarovej vlády. Ceny sú vyššie ako v okolitých krajinách. Dzurinda bezuzdne oklamal občanov pri referende o zákaze privatizácie strategických sieťových odvetví, ktoré sa konalo spolu s parlamentnými voľbami na jeseň 1998. Dzurinda sľuboval, že jeho vláda bude zárukou toho, že tieto odvetvia zostanú v štátnych rukách. Opak bol pravdou. Za pár rokov Dzurindovej vlády boli za zlomok skutočnej hodnoty presunuté do zahraničných rúk banky, poisťovne, energetika, plynárenstvo i telekomunikácie. Celkom bolo za pravicových vlád sprivatizovaných 84 % majetku štátu, ale mainstream neustále pripomína len 16 % realizovaných za Mečiara. Mikloš komentoval privatizáciu sieťových odvetví tak, že štát sa zbavil majetku a odovzdal ho do rúk lepších, súkromných majiteľov. Zisky z týchto odvetví dnes putujú za hranice Slovenska a chýbajú v štátnej pokladni. Z cudzieho krv netečie, a tak sa nemožno čudovať, že zahraniční vlastníci rôznymi spôsobmi nafukujú náklady, ktoré platia občania a domáca podnikateľská sféra. Stačí vidieť, ako taliansky ENEL naťahuje dostavbu 3. s 4. bloku JE Mochovce. Za Mečiara by tú dostavbu Slovenské elektrárne sfúkli za tri-štyri roky a za polovičné náklady. Dzurindovci sa podpísali aj pod predčasné odstavenie dvoch blokov JE Jaslovské Bohunice, ktoré na Slovensku produkovali najlacnejšiu elektrinu. Po rekonštrukcii realizovanej za Mečiarovej vlády bol predpoklad ich aspoň 30 ročného fungovania. Napriek kladným stanoviskám Medzinárodnej komisie pre atómovú energiu, ako najvyššej inštancie, Dzurindovci pristúpili pod tlakom Rakúska na zníženie doby ich prevádzkovania na polovicu. Za to dnes platíme vyššie ceny energií ako inde. Aj tí, čo sme Dzurindovcov nevolili.

VATRY ZVRCHOVANOSTI ZAPAĽUJÚ NACIONALISTI

17.07.2019

Tak toto som sa dnes dozvedel zo slovenskej Wikipedie: Na oslavu prijatia Deklarácie Slovenskej národnej rady sa v júli na desiatkach miest Slovenska konajú zhromaždenia občanov pri vatrách, ktoré viac »

Slovensko stojí pred hrozivým objatím

15.07.2019

Liberálne zoskupenie PS-Spolu a kresťanské KDH uzatvorili spoločnú dohodu. Za dverami čakajú na prijatie do tohto spolku liberálni Kiskovci a Sulíkovci. Z pozície potenciálnych partnerov sa viac »

Privezie sa ďalšia kríza na automobile?

25.01.2019

Krízy sa v kapitalistickom svete objavujú cyklicky, po roku 1970 prakticky každých desať rokov. V roku 1988 to bola kríza vyvolaná ropným šokom, v roku 1998 finančným kolapsom na ruských trhoch, viac »

Pevnosť, Brégançon,

Macron chce byť vplyvný líder. Odomkol pevnosť silnému Putinovi

19.08.2019 22:27

Šéf Kremľa sa dostal tam, kam francúzski prezidenti pozývajú štátnikov zo zahraničia len výnimočne.

Ábel Ravasz

Stratifikáciu podporiť chceme, považujeme ju za dôležitú, povedal Ábel Ravasz

19.08.2019 21:22

Na forme podľa neho strane veľmi nezáleží, dôležité je aby bol návrh kvalitný.

Béla Bugár,

Most-Híd a SMK chcú uzatvoriť rokovania o možnej koalícii do konca augusta

19.08.2019 20:53

Jednou z problémových tém je tiež podiel ľudí na potenciálnej kandidátke.

USA / Donald Trump /

USA otestovali raketu stredného doletu

19.08.2019 19:39

Spojené štáty od INF oficiálne odstúpili 2. augusta.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 7512x
Priemerná čítanosť článkov: 1878x

Autor blogu

Kategórie